Kalisz, dnia 22 października 2020

L.dz. Adm. Ap.-65/2020

KOMUNIKAT ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO DIECEZJI KALISKIEJ

Siostry i Bracia,

mając na uwadze narastające zagrożenie zdrowia i życia ludzkiego, związane
z rozszerzaniem się pandemii koronawirusa, wszystkich wiernych diecezji kaliskiej proszę
o wzmożenie modlitw o jej ustanie, zwłaszcza przez śpiew Suplikacji i odmawianie
w rodzinach Różańca świętego. Proszę o modlitwę za chorych, służbę zdrowia, osoby zmarłe
i ich rodziny. Zadbajmy o pomoc osobom starszym i samotnym, a także o umacnianie wzajemnych więzów rodzinnych. W duchu wzajemnej miłości chrześcijańskiej proszę także o przyjęcie wszelkich ograniczeń i zaleceń sanitarnych wprowadzanych przez władze państwowe, zwłaszcza tych dotyczących liczby uczestników zgromadzeń religijnych, odległości między nimi, i noszenia maseczek. Proszę wszystkich wiernych o przyjmowanie Komunii świętej na dłoń, a te osoby, które przyjmują Ją do ust – o podchodzenie po osobach przyjmujących na dłoń lub w odrębnej kolejce. Proszę, aby zasady te stosowano także podczas celebracji liturgicznych sprawowanych ewentualnie na cmentarzach w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych. Księży proszę o zabezpieczenie w kościołach i kaplicach możliwości dezynfekcji dłoni, nieustanne przypominanie o powyższych zasadach i zwiększenie w niedzielę i święta liczby sprawowanych Mszy świętych.

Osoby zaś korzystające z dyspensy, której udzieliłem 16 października br. zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Kapłanów proszę także, aby na wszelkie sposoby szukali kontaktu, spotkania
i udzielania pomocy wszystkim wiernym, zwłaszcza zanosząc – przy rygorystycznym zachowaniu zasad sanitarnych – Komunię świętą do domów. Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej niech pomagają w jedności ze swoimi Księżmi Proboszczami.

Nauczycielom religii w szkołach, które pracują online, przypominam obowiązek korzystania z takiej właśnie formy nauczania.

Siostry i Bracia,

najbliższy czas w Polsce związany jest ze wzmożonymi odwiedzinami cmentarzy
i modlitwami za zmarłych. Przypominam, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego proszę o odkładanie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, tak, aby unikać dużych zgromadzeń.

Wszystkich wiernych diecezji kaliskiej otaczam modlitwą i serdecznie błogosławię.

+ Grzegorz Ryś

Administrator Apostolski

Diecezji Kaliskiej

Oddany w modlitwie Wasz Proboszcz